Sedavá práca prináša bolestivú daň!

23.05.2020

Dlhé hodiny strávené za počítačom doma alebo v kancelárii. Nech robíte akúkoľvek prácu, ktorá prináša do vášho života sedavý pracovný režim, buďte si istí, že aj to obyčajné sedenie je pre vaše telo záťažou. Verte či nie, ale bolesti chrbta, nôh, kĺbov či svalov nemusí mať na svedomí nekvalitný matrac, ale práve hodiny strávené v sedacej polohe.

Image by Carlos Alvarenga from Pixabay
Image by Carlos Alvarenga from Pixabay

Jediným efektívnym riešením je pohyb!

Image by 5132824 from Pixabay
Image by 5132824 from Pixabay

Najprv je potrebné zdôrazniť, že riešenie, ktoré vám teraz predstavím ja, je vhodné pre každého, kto má pocit alebo si je istý, že sedenia má počas dňa viac ako dosť. Nejde o to, či ste programátor, krajčírka, úradník, odborná asistentka, manažérka alebo šofér vo verenej doprave. Riešením je dostatok pohybu - cvičenie. Znie to jednoducho? No áno, je to jednoduché, nie je potrebné vymýšľať koleso, keď už je dávno vymyslené, podstatné je len to, kto alebo čo to koleso poháňa vpred. V tomto prípade to pomyselné koleso musíte nakopnúť jedine vy. Prečo?

Ako spoznáte, že máte problém?

Image by Andrea Piacquadio from Pexels
Image by Andrea Piacquadio from Pexels

Riešiť všetko, až keď máme problém - to je asi najhoršia ľudská vlastnosť. Ale pomôžeme si, keď sme nepoučiteľní? Každopádne, ako zistíte, že vaše zamestnanie vám spôsobuje fyzickú ujmu? Najčastejšie sa sedavá práca odrazí na vašom pohybovom aparáte a jeho následných bolestiach. Bolesť v oblasti chrbta, bedier či krku, ale aj tŕpnutie nôh či boľavé zápästia. Následne tieto bolesti môžu spôsobovať ďalšie komplikácie, časté bolesti hlavy, svalovú únavu alebo zápaly šliach či svalov a mnoho iného. Ak už človeka bolia nohy zo sedenia, niekde bude zrejme problém.

Takže ak máte sedavé zamestnanie, nekontrolujete svoj posed a nedbáte na pozíciu rúk, po dlhšom čase si môžete privodiť dokonca nebezpečné chronické bolesti. Navyše sedavé zamestnanie, a teda prirodzene menej pohybu, spôsobuje obezitu - opačný proces chudnutia. Nehovoriac o tom, že nadmerná obezita zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb.

Vedecky nie je definované, koľko času stráveného sedením je pre človeka škodlivé, no s určitosťou je možné preukázať, že nadmerný čas sedavej "aktivity" so sebou prináša množstvo nevýhod a zdravotných rizík.

Kameň úrazu!

Image by cottonbro from Pexels
Image by cottonbro from Pexels

Kto žije na Slovensku v 21. storočí, zrejme si všimol, že vzťah Slovákov k pohybu sa zlepšil. Hoci podľa štatistík a európskych prieskumov Slováci stále nepatria medzi najväčších milovníkov aktívneho pohybu. Ak sledujete sociálne siete, nemôžete si nevšimnúť, že predovšetkým mladí i starší ľudia si v pohybe akéhokoľvek druhu dokážu nájsť záľubu. Behanie, korčuľovanie, plávanie, tancovanie, turistika, tenis, futbal, volejbal alebo svet fitness a mnoho iného.

Možností má človek viac ako dosť. Práve nedostatok pohybu pri sedavom zamestnaní môže byť aj vaším problémom. Sedavé zamestnania sú tu odjakživa a stále budú. Dokonca možno ich bude čoraz viac. Veď máme za sebou (pevne dúfam) obdobie, v ktorom sa ukázalo, že home office je jednou z pracovných metód, ktorá je komfortná a dokáže prinášať i výsledky. Každopádne to nič nemení na fakte, že pohyb je ideálnym riešením pri ťažkostiach spôsobených sedavým štýlom života.

Prečo cvičím ja?

Image by Pexels from Pixabay
Image by Pexels from Pixabay

Pretože takisto trávim hodiny a hodiny denne za počítačom. Ako redaktor, copywriter, zamestnanec reklamnej agentúry a zároveň i študent som si vedomý toho, že sedenie počas dňa si musím nejako vykompenzovať. Pravdou je, že šport ma sprevádzal celý život, no v istej fáze som zistil, že moja práca prináša aj vyššie spomenuté riziká a cvičenie v posilňovni je pre mňa nielen spôsobom, ako sa zdravotným ťažkostiam vyvarovať, ale je aj relaxom. A možno to vyznie divne, ale aj oddychom.

Uvedomujem si, že rovnako ako telo, tak i hlava potrebuje regenerovať. Niekomu sa to možno nepodarí pri behu, korčuľovaní alebo pri dvíhaní činiek, no možno sa mu to podarí pri plávaní v bazéne, tancovaní alebo pri prechádzkach v prírode. Pohyb nie je len o cvičení v posilňovni, ale o pohybe ako takom. Samozrejme, otázkou je, či si určíte aj nejaký vedľajší cieľ. Schudnúť? Spevniť telo, boky, zadok? Nabrať svaly? To všetko je hybnou silou vášho "kolesa".

Ako s pohybom začať?

Image by 272447 from Pixabay
Image by 272447 from Pixabay

Nehovorím, že každý má okamžite zdvíhať metráky nad hlavu alebo sa dostávať na limit vlastných schopností. Postupne. Nikto od vás nežiada, aby ste okamžite začali s enormnou záťažou, to ani nie je správne. Dôležité je nájsť si určitú aktivitu, šport, ktorému sa chcete venovať. Určiť si, ako často a kedy si vytvoríte určitý plán, program, harmonogram. Bez ohľadu na to, koľko máte rokov, zamyslite sa nad tým, čo by vás skutočne mohlo baviť.

Image by Anna Palinska from Pixabay
Image by Anna Palinska from Pixabay

Väčšina ľudí začína behom. Dobre či zle? No nemožno to generalizovať, ale množstvo ľudí beh odradí, pretože zistia, že nevládzu, že nemajú výdrž, pichá ich v boku už po pár metroch... Toto všetko je reakcia tela na to, že na danú aktivitu nie je zvyknuté. Ja som začínal s behom a kombinoval to s tradičnými cvikmi ako kliky, brušáky, drepy či rôzne iné cviky bez potreby náčinia či náradia. Púšťal som si niekoľkominútové sety fitness borcov na YouTube a zoznamoval sa so svetom fitness. Aj keď sa mi často nechcelo, začínal som mať pocit, že to chcem pre svoje telo urobiť. A to je to najdôležitejšie. Uvedomiť si, že to robíte pre seba a pre svoje zdravie.

Objavte vášeň!

Image by Claudio_Scott from Pixabay
Image by Claudio_Scott from Pixabay

Nevravím, že sa to podarí každému. Nie každý má chuť po ôsmych hodinách v práci za počítačom ísť do posilňovne a zdvíhať stovky kíl železa alebo odbehnúť päť kilometrov. Niekto nemá chuť ísť si ani zabehať, niekto nemá čas, pretože má iné povinnosti, iné aktivity. O tom to však je. Opustiť svoju komfortnú zónu.

Každý má iné možnosti a iné limity. Dvere posilňovne nemusíte ani vidieť. Kúpte si bežecké topánky, švihadlo, podložku na cvičenie, domácu hrazdu, stacionárny bicykel, steper, pár kilogramov vinylových činiek a verte, že 30 minút denne si pre seba a svoj zdravie nájdete. Ale musíte chcieť. Nemusíte to milovať, stačí, ak to nebudete nenávidieť.

Rada nad zlato

 Autor fotky: Felix Mittermeier na Pexels
Autor fotky: Felix Mittermeier na Pexels

Vlastná skúsenosť mi vraví, že disciplína dáva človeku pocit slobody. V podstate je to aj moje životné motto. Hoci sa to môže niekomu javiť ako nezmysel, zamyslite sa nad tým, koľko vecí robíte denne ako rutinu. Robíte to z dôvodu, že sa to od vás vyžaduje, lebo to robiť chcete, pretože si radi vypijete kávu, radi si pozriete obľúbený seriál? Každý z nás funguje v nejakom režime, má nejaký harmonogram, ktorým sa riadi viac či menej úspešne. Tak prečo, ak v práci sedíte hodiny na zadku, by ste nedokázali aj hodinu tráviť pohybom, ktorý prináša vášmu telu i hlave potešenie?

Disciplína pre mňa znamená pocit slobody!

Denis

Som študentom žurnalistiky, pracujem ako redaktor, copywriter s orientáciou na SEO.

Venujem sa množstvu aktivít a práve sebarealizácia a možnosť podieľať sa na zaujímavých projektoch mi dávajú priestor dosahovať stanovené ciele v pracovnom i osobnom živote.

Zároveň nezabúdam ani na svoje koníčky.

Nečakám, že cesta zo zeme ku hviezdam bude jednoduchá.

Správne nastavené životné hodnoty a ľudia po vašom boku, ktorých si vážite a milujete sú tým dôvodom, prečo začínať každý deň s tým, že chcete, aby ste boli ešte o čosi lepší ako včera.

© 2020 Občianske združenie Trikvetra. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky