Kam so starým mobilom?
Mobil, má ho snáď každý a v dnešnej dobe si pod týmto slovom predstavujeme hlavne smartfón, ak teda neberieme do úvahy staré modely, či prístroje pre postihnutých, deti a seniorov. Oba typy však predstavujú pre naše životné prostredie záťaž.
Ich výroba a aj ich prevádzka spotrebovávajú veľké množstvo energie, lebo mobily obsahujú kvantum látok a materiálov, s ktorými si príroda sama o sebe neporadí a aj ich oficiálna recyklácia je problematická.
https://www.pexels.com/sk-sk/fotka/1388947/
Veľké firmy ich síce vykupujú späť alebo odoberajú po skončení ich životnosti (ktorá sa odhaduje približne na 4,7 roka), no mnohé z nich ako odpad odvážajú do krajín, kde nie je príliš vyvinutá legislatíva na ochranu prírody a tam potom končia na obrovských skládkach.
Určite ste už videli zábery detí z Afriky, ako sa po takýchto skládkach potulujú a rozbíjaním starých elektrických prístrojov získavajú kovy, ktoré následne odpredávajú. Pričom väčšina plastov buď zhorí, alebo ostane na mieste.
Nehovoriac o tom, že mnoho takýchto malých podnikateľov umrie predčasne, lebo sú vystavení toxickým výparom pri domácom tavení a pálení starých prístrojov.
Vedeli ste, že okrem plastov a gumy obsahujú mobily aj zlato, striebro, meď, paládium, tantal?
Tieto kovy sa oplatí recyklovať!!!
Avšak v taviarňach tretieho sveta nechávajú taviči, ortuť, kadmium, nikel, chloridy, ich zlúčeniny a ďalšie toxické zložky len vypariť, alebo sa ich zbavia inou, jednoduchou cestou... a len 15% elektronického odpadu sa spracováva správne.
Netreba snáď hovoriť, že planéta Zem je v skutočnosti jeden veľký ekosystém, a tak následky takejto "recyklácie" skôr či neskôr, pocítime aj my.
Na celom svete sa ročne predá 1,5 miliardy mobilov, ktoré je treba neskôr recyklovať.
Iba v Európe máme 465 miliónov aktívnych mobilných čísel, čiže asi 85% populácie má svoj telefónny prístroj.
Každý rok vyhodia len Američania 125 miliónov mobilov, mnohé iba preto, že chcú novší model.
Nehovoriac o tom, že mobil sa stal celosvetovým fenoménom a mobily vo veľkom meradle vlastnia aj obyvatelia krajín, o ktorých by ste si to nepomysleli. Veď len podľa Wikipédie majú v Indii 1 miliardu a 400 miliónov mobilov, teda viac, ako je populácia celej krajiny.
No a teraz si predstavte to množstvo odpadu nebezpečného pre životné prostredie. A to nehovoríme len o samotnom odpade, čo popritom taká spotreba energie a samotná výroba?
Mnoho výrobcov už myslí aj na túto stránku mobilnej komunikácie a ponúkajú tzv. eco-friendly mobily, zväčša smartfóny.
Ako si však vyberiete dobrý ekologický smartfón a ako sa líši od bežného?
Väčšina ekologických smartfónov má niekoľko kľúčových vlastností, ktorými sa odlišujú od bežnej produkcie.
Využívajú predovšetkým menej energie a efektívnejšie sa nabíjajú, sú vyrobené z recyklovaných materiálov, ich výroba nemá negatívny vplyv na životné prostredie, pri ich výrobe sa myslí na budúcu priemyselnú recykláciu, používajú minimum alebo žiadne toxické materiály a miera emisií žiarenia sa udržuje na minime.
Sú to však vlastnosti, ktorým sa v recenziách venuje veľmi málo priestoru, lebo každého zaujíma predovšetkým výkon, výdrž batérie, množstvo aplikácií, trendy dizajn a podobne.
Je skutočne najvyšší čas myslieť aj na prírodu a pri hľadaní nového mobilu sa predajcu opýtať:
Je ten smartfón eco-friendly?
Prípadne si pri výbere nového mobilného prístroja zadajte do vyhľadávača tú istú frázu. Určite získate niekoľko vhodných odkazov. No a keďže nechceme robiť reklamu žiadnej konkrétnej značke, necháme výber na vás.
Teraz však už určite viete aspoň jednu dôležitú vec: mobil je nebezpečný toxický odpad a starý mobil nepatrí do koša a pri kúpe nového, treba myslieť aj na jeho likvidovanie.
STANM
Som 40-ročný večný hľadač odpovedí na nikdy nepoložené otázky a vášnivý čitateľ medzi riadkami.
Hobby: hubárčenie, sci-fi, história a literatúra faktu.