Je Apríl naozaj bláznivý?

29.04.2021

Apríl má pre nás množstvo prívlastkov. Je to mesiac, ktorý patrí bláznivému počasiu. Ráno sa zobudíme do zimnej rozprávky, poobede si môžeme užívať slnečné lúče a vo večerných hodinách nás prekvapí silný vietor. Všetky štyri ročné obdobia sa stihnú vystriedať v priebehu niekoľkých hodín. Naši predkovia si rovnako mohli užiť rozmary aprílového počasia. Zároveň sa im však k štvrtému mesiacu kalendárneho roka viazali i mnohé zvyky a tradície. Niektoré zvyky sa zachovali až do dnešného obdobia, hoci dnes si už nepamätáme ich presný účel. Pripomeňte si ich spolu v našom dnešnom článku. 

Veľká noc - tradície, ktoré sa zachovali až dodnes 

Veľká noc je sviatkom, ktorý nemá v našom kalendári pevne stanovený termín. Veľmi často však pripadá práve na apríl. Mnohé zvyky a tradície si pripomíname až doteraz - napríklad konzumácia špenátu počas Zeleného štvrtka. Vedeli ste však, že počas tohto dňa bolo zvykom i umývať sa v potokoch a studničkách? Verilo sa, že táto voda je na Zelený štvrtok liečivá a dokáže priniesť zdravie a krásu. Dokonca sa takáto voda v niektorých oblastiach Slovenska používala na múry nových stavieb. Verilo sa, že voda zabezpečí šťastie a úspešné dokončenie nového domova. Pokoj a relax na Veľký piatok sú pre nás známe. Ale rovnako sa neodporúča počas tohto dňa napríklad prať. Samozrejme, kedysi sa pralo v potoku, dnes máme na tento účel perfektné prístroje, ktoré neobľúbenú činnosť zvládnu za nás. Vedeli ste však, že bielizeň, ktorú na Veľký piatok vyperiete, prinesie nešťastie tomu, kto ju bude nosiť? Na Bielu sobotu zas bolo potrebné dokonalo vyčistiť nádoby, v ktorých sa uschovávalo mlieko. Verilo sa, že iba tak je možné zabezpečiť, že kravy budú mať počas celého roka dostatok mlieka. Veľkonočná nedeľa sa niesla v znamení tradičných dobrôt - tie sa neochutnávali len doma, ale nosili sa i domácim zvieratám. Veľkonočný pondelok sa niesol v znamení šibačky a oblievačky. Verilo sa, že dievčatá tak budú krásne a plodné. Naši predkovia však mysleli i na chlapcov - druhý deň sa roly obrátili a koledovali dievčatá, ktoré rovnako mohli získať odmenu.

Ďalšie tradície v apríli 

Hoci Veľká noc je nepochybne najvýznamnejším sviatkom tohto mesiaca (ak naň, samozrejme, vychádza), k štvrtému mesiacu v roku sa nám viažu i ďalšie zvyklosti. 

Najslávnejšou, ktorá sa zachovala i v dnešnej dobe, je deň bláznov a žartov pripadajúci na 1. apríl. Rozhodne to nie je zvyk modernej doby - poznali ho už naši predkovia. Na prvý apríl sa neoplatilo veriť nikomu a ničomu a bolo potrebné strážiť každý svoj krok. Vo väčšine prípadov však išlo o nevinné žarty, ktoré nemohli nikomu ublížiť.

Apríl je známy svojimi šialenými zmenami počasia. Verilo sa však, že 24. apríla sa počasie stabilizuje. Tento deň pripadá na sviatok svätého Juraja a spája sa s rituálmi, ktoré súviseli s chovom dobytka. Práve na svätého Juraja sa dobytok vyháňal na pašu, bolo ho však potrebné chrániť. Nie pred nepriazňou počasia, ale pred bosorkami, ktoré sa mohli potulovať po odľahlých pasienkoch a pričarovať dobytku chorobu alebo nehodu.

Štvrtý mesiac kalendárneho roka veľmi úzko súvisí s plodinami. Sviatok svätého Marka pripadá na 25. apríla. Počas neho bolo dobrým zvykom svätiť pšenicu - počas tohto sviatku sa plietli vence z mladých rastliniek pšenice. Z nich bolo potom možné odtrhnúť si niekoľko stebiel a vložiť ich do modlitebnej knižky. Verilo sa, že posvätená pšenica dokáže svojho nositeľa ochrániť pred temnými silami. Rovnako sa niekoľko stebiel používalo na nakŕmenie húsatiek alebo na ochranu domácnosti pred epidémiami i živelnými katastrofami. 

Aké zvyky a tradície si uchovali vaše domácnosti počas apríla?

 Veríme, že niektoré z nich ste objavili i v našom článku. Ak nie napíšte nám o nich. 

Katka.I

Predošlé:

© 2020 Občianske združenie Trikvetra. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky